• Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• Obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na orliku szkolnym. Cała społeczność szkolna i zaproszeni goście utworzyli korowód, który poprowadził w rytm muzyki król a za nim posłowie. Po zapoznaniu z historią uchwalenia ustawy, odczytany został tekst konstytucji, śpiewano pieśni i recytowano wiersze. Uczniowie z klasy 1 i 2 zaśpiewali piosenkę "Płynie Wisła płynie, a dopóki płynie Polska nie zaginie", zaś uczennice z klasy 6a i 7b wykonały taniec patriotyczny z flagami. Na koniec wszyscy uczestnicy zatańczyli poloneza, którego prowadził pan dyrektor Grzegorz Jędrzejczyk. Charakter uroczystości miał podkreślać i pokazać, że pamięć o ważnych wydarzeniach zależy od młodego pokolenia. Na koniec pani Agnieszka Paszkiel zwróciła się do zebranych z apelem "Pamiętajcie o tym, że jesteście Polakami, którzy powinni być dumni z historii swojego kraju, musice podkreślać łączność ze swoją ojczyzną zarówno tą dużą, której na imię Polska oraz małą, lokalną. To od Was zależy pamięć o naszej historii, świętując  uchwalenie drugiej na świecie a pierwszej w Europie konstytucji tylko wtedy dacie przykład patriotyzmu i miłości do ojczyzny." Uroczystość przygotowały panie Agnieszka Paszkiel, Barbara Falarowska a nad oprawą muzyczną czuwał pan Łukasz Pietrzyk, Dorota Bernas, Grzegorz Smardzewski.

• Światowy Dzień Ziemi - Dzień Zielony

• Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Z tej okazji w naszej szkole przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali obchody tego dnia pod hasłem – Dzień Zielony. Celem akcji było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego. Uczniowie oraz nauczyciele przyszli ubrani na zielono, ale zielone stroje nie były jedynymi elementami podkreślającymi wagę tego święta.
            W młodszych klasach dzieci przebrały się za rozmaite gatunki drzew i krzewów, wśród których dominowały jabłonie, grusze, orzechy i klony. Uczniowie klas 4-8 przypięli do swoich ubrań kwiaty, pokazując tym samym jak piękna, fascynująca i różnorodna jest przyroda naszej planety.

Podsumowując - obchody Dnia Ziemi nie muszą być spektakularne. W dbaniu o planetę liczą się wszystkie małe gesty: rezygnacja z torebek foliowych, oszczędzanie wody i elektryczności, segregowanie śmieci czy choćby założenie zielonej bluzki na znak solidarności z Ziemią. Ważne jest, by każdy zarówno młodszy jak i starszy miał samoświadomość dbania o planetę.

• Sukces Maćka Orlińskiego

• 19 kwietnia 2024r. w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W kategorii szkoły podstawowe klasy V-VIII na miejscu trzecim był Maciej Orliński, uczeń Szkoły Podstawowej w Bliżynie.

Na zakończenie turnieju Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej mł. bryg. Marcin Jasiński podziękował uczestnikom za udział w turnieju, sponsorom za ufundowanie nagród i odczytał nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu na szczeblu powiatowym w poszczególnych grupach wiekowych.

• Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Generała Stanisława Maczka: Dzień pełen inspiracji i refleksji

• W dniu 11 kwietnia Szkoła Podstawowa im. Generała Stanisława Maczka w Bliżynie uroczyście uczciła Dzień Patrona, organizując wyjątkową akademię, poświęconą pamięci wybitnego polskiego żołnierza. Generał Stanisław Maczek, dowódca słynnej 1. Dywizji Pancernej, stał się symbolem odwagi, determinacji, inspiracji i patriotyzmu dla uczniów tej szkoły.
            Hasłem przewodnim były słowa Generała Stanisława Maczka Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski, które były zamieszczone jako część dekoracyjna oraz towarzyszyły na plakacie informującym o akademii.
            Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.
            W trakcie akademii uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, w którym były recytowane wiersze przez uczniów: Emilia Benderz, Natalia Bilska, Marcelina Borowiec, Zuzanna Gajewska, Gabriela Guzikowska, Leon Półtorak, Emilia Słoboda, Kuba Stando, Piotr Sztab.
            Nie zabrakło nawet tańca w strojach ludowych oraz śpiewu, towarzyszyły temu grupy Bliżyńska Gromada prowadzona przez Panią Grażynę Kij i Panią Halinę Fidor oraz chór szkolny prowadzony przez Pana Łukasza Pietrzyka. Wszystkie występy były starannie przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli Pani Agnieszki Boczek oraz Pani Anny Chwastowskiej, które z pełnym zaangażowaniem przygotowywały całą akademię i pomagały uczniom wyrazić swoje uczucia i szacunek wobec Generała Maczka.
            Podczas występów uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się więcej o życiu i dokonaniach Generała Stanisława Maczka, dzięki dwóm narratorom, którymi byli uczniowie: Adam Kabała oraz Kornel Kaluga - krótka prelekcja, która ukazała bohaterskie czyny oraz niezłomną postawę generała w trudnych czasach II wojny światowej.
            Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Bliżyn Mariusz Walachnia oraz Radny Sławomir Młodawski.
            Akademia z okazji Dnia Patrona była nie tylko wyjątkową okazją do uczczenia pamięci wielkiego Polaka, ale także doskonałym przykładem integracji społeczności szkolnej oraz promowania wartości patriotycznych wśród najmłodszych.